Dedicated Sunucu Kiralamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Dedicated sunucular, internet sitelerinin performansını çoğaltıcı yönde tesir yapan ve internet sitelerinin güvenliklerini arttırmasına yarayan bileşenlerdir.

Normal paylaşımlı sunuculardan pekçok farkı bulunuyor. Bunlardan en dikkat çekicisi, sunucudaki tek kullanıcının siz olması ve sunucunun bütün kapasitesinin sizin kontrolünüzde olması.

  • Dedicated sunucular çoğunlukla çok data sahip olan projelerde, çevrimiçi oyunlarda yahut e-ticaret sitelerinde kullanılmaktadır.
  • Sunucu idaresi tamamıyla size geçeceği amacıyla, tecrübeli olmanız önemlidir. Çünkü sunucuda gerçekleştireceğiniz sorunlar projenize zarar verebilir.
  • Güvenlik yönünden en çok tercih edilen server türü budur. Kiralık sunucu ‘nun pekçok çeşidi yer alır ve bedel çeşitten çeşide değişebilir.

Normal sunuculara göre daha pahalı olsa dahi, uzun vadede kafanızın daha rahat olmasını sağlayacaktır.

 

  • Dedicated sunucularda paket geçişlerinde uzun bir süre beklemek mecburiyetinde kalabileceğinizden ötürü, paketinizi seçerken internet sitenizi iyi tahlil ederek, neye gereksiniminiz olduğunu saptamanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde internet sitenize erişimde sorun yaşanabilir.

Buna ilave olarak, seçeceğiniz server firmasına dahi dikkat etmeli, desteklere dönüş yapılıp yapılmadığını denetim etmelisiniz. Çünkü server firmasından memnun kalmayınca değişiklik yapmak oldukça sıkıntılı olabilmektedir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>